Удължете живота на гумите си с тези малки тайни!
Насладата от хубавото и качествено пътуване идва с добре поддържания автомобил. Сърцето на колата е, разбира се, двигателят, но не по-малко важни са и гумите. Те са като човешките стави. Трябва постоянно да са в движение и да се поддържат, за да не сдадат багажа, когато са ни най-необходими за придвижване. И за да сте спокойни на пътя. И преди да побързате да отидете до вашия майстор или сервиз, ние ще ви разкрием няколко тайни, които да приложите бързо и лесно, за да удължите живота им.
Винаги имайте предвид целия експлоатационен живот на гумите ви. Първокласните имат по-издръжливи каучукови сплави и метални компоненти, което оказва влияние и на цената. Тези с по-ниски цени вероятно са направени от по-нискокачествени материали и ще имат нужда да ги следите по-често.
- Сменяйте местата на гумите
Животът им може да се увеличи като се сменят местата на предните и задните гуми. Това спомага за равномерното им износване.
Болтовете на джантата трябва да са добре стегнати.
Проверявайте болтовете на джантите редовно. Според препоръки на експерти е добре това да се прави на всеки три месеца или на 10 000 км.
- Проверявайте винтилите
Винаги когато подменяте гуми, проверявайте вентилите. Независимо, че са малки и незабележими, и те както и гумите са подложени на динамични промени. Това може да ги увреди, което пък може да доведе до загуба на значително налягане на седмица. Излишно е да казваме, че ниското налягане може да влияе на шофирането, износването на гумите, окачването и спирачките. Подмяната не е скъпа и по правило трябва да се прави при всяка сезонна смяна на гумите. Направете го, за да сте спокойни на пътя. Не коства много.
- Баланс-задължителен
Балансът е задължителен, за да може да има добро сцепление на гумите с пътя и за да се движите безопасно. Препоръчително е да се извършва баланс на всяка сезонна смяна на гуми. Вероятно се чудите как може да разберете, че карате с небалансирани гуми? Ако усетите, че купето и воланът ви се тресат, сякаш сте във влакова композиция на БДЖ, то значи някоя гума е дефектна или имате крива джанта. Това може да доведе неравномерното износване на колелата, затова побързайте да направите баланс.
- Реглажът – необходим. За сигурност на пътя.
Сходимостта на колелата също трябва да се проверява. Ако не е правилно регулирана, колата „тегли“ в различни посоки. Усеща се несигурност в движението, особено при завои. И най-вече гумите се износват по-бързо. Затова ако подозирате, че окачването ви има нужда от реглаж, консултирайте се със специалист.
- Не въртете волана при спряла кола
Когато колата не е в движение, не въртете напразно волана. Това ще предотврати износване на протектора на гумите. Всеизвестен факт е, че ако дълбочината на протектора падне под 4 милиметра, характеристиката на гумата се влошава значително.
- Правилно съхранение
Правилното съхранение също може да подобри издръжливостта на колелата. Най-доброто място за съхранението им е на хладно и сухо място, далеч от пряка слънчева светлина.
Любопитен факт е, че с добре поддържаните гуми се намалява и разхода на гориво!
Въпреки всички съвети по-горе препоръчваме да не се превишава безопасния лимит на използване на гумите, който варира между 4-5 г. в зависимост от материалите, използвани за произвеждането им.