Блог Покупка на употребяван автомобил (без да ни прецакат) – Възможно е!

Покупка на употребяван автомобил (без да ни прецакат) – Възможно е!

Съвети
Покупка на употребяван автомобил (без да ни прецакат) – Възможно е!

Стане ли време за покупка на автомобил и то употребяван, сякаш хората влизат във филм на ужасите. Страх и притеснение сковава мислите им и единственият въпрос, който е заседнал в съзнанието е „Ще намеря ли читава кола, без да ме прецакат?“.
Е, категорично можем да кажем – Да! Това е възможно!
За целта е необходимо да внимавате и да не бързате, за да си дадете време да разгледате всички възможности. След което на база бюджет да вземете правилното решение.

Определяне на Бюджет
Няма как да не започнем с определяне на най-важното преди да тръгнете на лов за автомобил. А именно – бюджетът.
Определете сумата, която ще може да дадете за автомобил. Към нея прибавете още около 10 %, които ще бъдат погълнати от допълнителните разходи, които всеки употребяван автомобил изисква. За съжаление, именно тук се крият най-големите рискове при покупката. Затова е редно обстойно да прегледате всичко най-важно, което ще изброим по-долу. Както и да изисквате необходимата информация за състоянието на колата. Това ще ви даде повече сигурност за сделката и яснота за съществуващите проблеми.

Избор на автомобил
Освен личните си предпочитания, вземете под внимание и техническите характеристики на модела. Информирайте се от други собственици, имайте предвид и ликвидността на автомобила втора ръка. Не бързайте и не се отдавайте на емоциите си, за да не направите необмислена покупка. Изборът на кола трябва да е въз основа на техническото състояние и “законовата чистота”.

Ето и какво да следите и проверите при оглед на автомобили:
Не се притеснявайте да бомбардирате продавача с въпроси. Вие сте в правото си!
Попитайте кога е закупена колата, коя година е произведена по ПТС (паспорт на автомобила), през колко собственици е минала.
Следващото важно е да проверите тези три показателя:

Пробег
Колкото по-малко – по-добре! Тук е важно да обърнете внимание на общото състояние на салона. Запазен ли е или раздърпан. Вижте дали воланът е в добре състояние и други детайли. Те ще ви покажат дали колата е карана повече или по-рядко. По това ще разберете дали посоченият пробег е коректен или ви лъжат.

Ремонти
Важно е да разберете какви ремонти са правени по автомобила. И защо. Тази информация ще ви даде възможност да обърнете специално внимание на компонентите, които са по-проблемни. Невинаги продавачът ще ви каже цялата истина за колата. Затова трябва да търсите недостатъците в нея и да питате. Имайте предвид, че може да бъдете заблудени от неестествен блясък и добавени закрепващи елементи по каросерията. Поставени елементи по интериора, увиснал таван и заменени част по таблото.

Експлоатация
Опитайте се да разберете в какъв район е каран автомобилът. Реагентите в големи количества, с които се обсипват улици, могат да съсипят части от колата. Тези вещества не щадят лаковото покритие, изолацията и кабелите. Не винаги ще може да сте наясно как и къде е управлявана. Затова трябва внимателно да проверите състоянието на купето.

На кои специфики и документи трябва да обърнете внимание:

  • Паспорт – Вижте дата на регистрация и година на издаване. Проверете дали съответстват номерата на каросерията под капака и в купето, номера на двигателя и тн.
  • Сервизна книжка – Не е задължителна. Но ако има редовни посещения на поддръжка, то това е показател, че за автомобила е полагана грижа.
  • Гуми – Неравномерното износване е индикация за проблем с окачването и дефекти.
  • Спирачки – Всякакви нехарактерни звуци, дълъг спирачен път и отклоняване на колата встрани са знак да погледнете за проблем при спирачките.
  • Корозия – Ръждата се образува най-често на колесни арки, прагове, под гумените уплътнители и пластмасовите декоративни елементи.
  • Салон – Следете за драскотини и ожулвания по всички компоненти на салона (дръжки, врати, седалки, табло). Различните автомобили имат различно качество на използваната кожа и пластмаса. При некачествените компоненти дори малък период на използване на автомобила личат много. Затова се допитайте за отзиви, относно слабите места на конкретния модел.
  • Под капака – Не трябва да има маслени петна, ръжда и гол метал на елементите на двигателя.
  • Колела – Не трябва да има луфтове. Това е признак за некачествен ремонт след катастрофа, вследствие на което може да са възникнали луфтове.
  • Цилиндри и маркучи – не трябва да се допускат течове.
  • Колесни дискове – не трябва да се допускат пукнатини и вдлъбнатини.
  • Охлаждаща система – Гумените маркучи трябва да са еластични, не трябва да има изпускане на течности.
  • Нива и състояния на течности – проверете нивата на маслото, на спирачна течност, хидравличното масло. Ако са ниски, предприемете действия за оправянето им. Следете за изтичане на масло, което е сериозен признак за проблем. Маслото не трябва да е има мръсно-бяла субстанция. Това е знак за смесването му на охлаждащата течност.
  • Цвят на газове – При натискане на газта, газовете са бледо сини, а на празен ход – безцветни. Всякакви други цветове са знак за проблем.
  • Превключване на предавките - Лостът не трябва да играе, скоростите трябва да се превключват лесно. Шум и вибрации не трябва да съществуват.
  • Управление – Тръгвайки направо на равен участък, колата трябва да се движи напред, без да държите волана. При промяна на траекторията вероятно има проблем с волан, окачване, каросерия или др.
  • Звук – Неравномерните обороти и звуците като удар в метал са сериозен знак за проблем.

Избери подходящия автомобил, а Amigo Leasing ще е до теб, за да финансира твоята мечта на колела.

Сходни публикации
5 тайни за по-приятно шофиране
Съвети
5 тайни за по-приятно шофиране
За някои шофирането е професия, за други е необходимост. А за вас може да е изкуство и удоволствие! Представяме ви нашите 5 малки автомобилни тайни, с които да „хакнете“ ежедневието зад волана. Важно е да отбележим ,че НЕ е нужно да сте автомобилен експерт за да се възползвате от тези съвети. Те са за всеки запален шофьор! 1. „ОСВЕЖЕТЕ“ ЧИСТАЧКИТЕ СЪС СПИРТ Чисти чистачки! Не е глезотия, това е от изключителна важност – иначе… сещате се за онези ивици и драскотини от прах по стъклото, нали?! Почистването на чистачките с малко етилов спирт върху микрофибърна кърпа е евтин, но ефективен начин
Как да спестиш пари за нова кола?
Съвети
Как да спестиш пари за нова кола?
Вълнението от притежанието на нова кола може да бъде огромно, но често се сблъскваме с реалността, че трябва да натрупаме достатъчно средства, за да си позволим тази покупка. Пътят към спестяване на пари за нов автомобил не трябва да бъде труден, ако следваш няколко ключови стъпки, които ще ти помогнат да превърнеш мечтата си в реалност. Определи реалистична сума Първата стъпка е да определиш колко точно може да струва автомобилът, който желаеш. Бъди реалист относно сумата, като съобразиш с твоите финансови възможности и нужди. Разгледай различни модели и марки, за да намериш най-добрата цен
По-лесна ли ще е покупката на автомобил през 2024 г.?
Съвети
По-лесна ли ще е покупката на автомобил през 2024 г.?
През последните години наблюдаваме значително увеличение на цените на употребяваните автомобили, което променя динамиката на пазара. За да се адаптираш спрямо пазара, трябва да си направил обстойна проверка и да знаеш с какви възможности разполагаш. В тази статия ще разгледаме как можеш да се адаптираш към нарастващите цени и какви са най-добрите практики при избора на употребяван автомобил в текущата икономическа среда. Πpoблeмът c внoca нa yпoтpeбявaни aвтoмoбили oт Зaпaднa Eвpoпa щe пpoдължи дa ce зaдълбoчaвa, според търговците. Една от основните пpичини зa тoвa ca пoлитиĸитe зa oпaзвaнe н
Amigo logo
При покупка на регистриран автомобил в размер на 20 000 лв., при самоучастие на лизингополучателя - 4000 лв., лизингодателят ще участва в сделката с 16 000 лв. При финансиране за срок от 36 месеца, фиксираният лихвен процент е 41,16 %, годишният процент на разходите/ГПР/ е 49,89%, месечната вноска възлиза на 780,63лева. Общата сума, която ще заплати е 28 102,68 лв. включваща лизинговите вноски. Лизингополучателят дължи данък ПС, застраховка „Гражданска отговорност”, нотариална такса и местен данък както и такси описани в Тарифата за таксите и комисионните на „Амиго финанс” ЕООД.
GO
AMIGO LEASING all rights reserved.