Покупка на употребяван автомобил (без да ни прецакат) – Възможно е!
Стане ли време за покупка на автомобил и то употребяван, сякаш хората влизат във филм на ужасите. Страх и притеснение сковава мислите им и единственият въпрос, който е заседнал в съзнанието е „Ще намеря ли читава кола, без да ме прецакат?“.
Е, категорично можем да кажем – Да! Това е възможно!
За целта е необходимо да внимавате и да не бързате, за да си дадете време да разгледате всички възможности. След което на база бюджет да вземете правилното решение.
Определяне на Бюджет
Няма как да не започнем с определяне на най-важното преди да тръгнете на лов за автомобил. А именно – бюджетът.
Определете сумата, която ще може да дадете за автомобил. Към нея прибавете още около 10 %, които ще бъдат погълнати от допълнителните разходи, които всеки употребяван автомобил изисква. За съжаление, именно тук се крият най-големите рискове при покупката. Затова е редно обстойно да прегледате всичко най-важно, което ще изброим по-долу. Както и да изисквате необходимата информация за състоянието на колата. Това ще ви даде повече сигурност за сделката и яснота за съществуващите проблеми.
Избор на автомобил
Освен личните си предпочитания, вземете под внимание и техническите характеристики на модела. Информирайте се от други собственици, имайте предвид и ликвидността на автомобила втора ръка. Не бързайте и не се отдавайте на емоциите си, за да не направите необмислена покупка. Изборът на кола трябва да е въз основа на техническото състояние и “законовата чистота”.
Ето и какво да следите и проверите при оглед на автомобили:
Не се притеснявайте да бомбардирате продавача с въпроси. Вие сте в правото си!
Попитайте кога е закупена колата, коя година е произведена по ПТС (паспорт на автомобила), през колко собственици е минала.
Следващото важно е да проверите тези три показателя:
Пробег
Колкото по-малко – по-добре! Тук е важно да обърнете внимание на общото състояние на салона. Запазен ли е или раздърпан. Вижте дали воланът е в добре състояние и други детайли. Те ще ви покажат дали колата е карана повече или по-рядко. По това ще разберете дали посоченият пробег е коректен или ви лъжат.
Ремонти
Важно е да разберете какви ремонти са правени по автомобила. И защо. Тази информация ще ви даде възможност да обърнете специално внимание на компонентите, които са по-проблемни. Невинаги продавачът ще ви каже цялата истина за колата. Затова трябва да търсите недостатъците в нея и да питате. Имайте предвид, че може да бъдете заблудени от неестествен блясък и добавени закрепващи елементи по каросерията. Поставени елементи по интериора, увиснал таван и заменени част по таблото.
Експлоатация
Опитайте се да разберете в какъв район е каран автомобилът. Реагентите в големи количества, с които се обсипват улици, могат да съсипят части от колата. Тези вещества не щадят лаковото покритие, изолацията и кабелите. Не винаги ще може да сте наясно как и къде е управлявана. Затова трябва внимателно да проверите състоянието на купето.
На кои специфики и документи трябва да обърнете внимание:
- Паспорт – Вижте дата на регистрация и година на издаване. Проверете дали съответстват номерата на каросерията под капака и в купето, номера на двигателя и тн.
- Сервизна книжка – Не е задължителна. Но ако има редовни посещения на поддръжка, то това е показател, че за автомобила е полагана грижа.
- Гуми – Неравномерното износване е индикация за проблем с окачването и дефекти.
- Спирачки – Всякакви нехарактерни звуци, дълъг спирачен път и отклоняване на колата встрани са знак да погледнете за проблем при спирачките.
- Корозия – Ръждата се образува най-често на колесни арки, прагове, под гумените уплътнители и пластмасовите декоративни елементи.
- Салон – Следете за драскотини и ожулвания по всички компоненти на салона (дръжки, врати, седалки, табло). Различните автомобили имат различно качество на използваната кожа и пластмаса. При некачествените компоненти дори малък период на използване на автомобила личат много. Затова се допитайте за отзиви, относно слабите места на конкретния модел.
- Под капака – Не трябва да има маслени петна, ръжда и гол метал на елементите на двигателя.
- Колела – Не трябва да има луфтове. Това е признак за некачествен ремонт след катастрофа, вследствие на което може да са възникнали луфтове.
- Цилиндри и маркучи – не трябва да се допускат течове.
- Колесни дискове – не трябва да се допускат пукнатини и вдлъбнатини.
- Охлаждаща система – Гумените маркучи трябва да са еластични, не трябва да има изпускане на течности.
- Нива и състояния на течности – проверете нивата на маслото, на спирачна течност, хидравличното масло. Ако са ниски, предприемете действия за оправянето им. Следете за изтичане на масло, което е сериозен признак за проблем. Маслото не трябва да е има мръсно-бяла субстанция. Това е знак за смесването му на охлаждащата течност.
- Цвят на газове – При натискане на газта, газовете са бледо сини, а на празен ход – безцветни. Всякакви други цветове са знак за проблем.
- Превключване на предавките - Лостът не трябва да играе, скоростите трябва да се превключват лесно. Шум и вибрации не трябва да съществуват.
- Управление – Тръгвайки направо на равен участък, колата трябва да се движи напред, без да държите волана. При промяна на траекторията вероятно има проблем с волан, окачване, каросерия или др.
- Звук – Неравномерните обороти и звуците като удар в метал са сериозен знак за проблем.
Избери подходящия автомобил, а Amigo Leasing ще е до теб, за да финансира твоята мечта на колела.